Jeszcze parę lat temu mało kto spodziewał się, że uzależnienie od zakupów stanie się powszechnym problemem. Uzależnienie od zakupów zazwyczaj występuje u kobiet, nałóg ten związany jest z natręctwem kupowania, nadmiernym nabywaniem produktów albo usług, które w rzeczywistości nie są w ogóle do niczego człowiekowi potrzebne. Zakupoholizm to w praktyce nadmierne kupowanie, dysfunkcjonalne robienie zakupów. Do utraty kontroli nad zachowaniem prowadzić będą czynniki psychologiczne, ale znaczenie ma również działanie konsumpcjonizmu i oddziaływań marketingowych. Trzeba pamiętać, że współczesny rynek jest w dużej mierze czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tego typu uzależnienia. Na ludzi czyhają bonusy, promocje, wyprzedaże, gratisy. To wszystko sprawia, że jesteśmy zachęcani do kupowania, regularnie pojawiają się jakieś marketingowe chwyty, które maja sprawić, że pojawiamy się w sklepie. Czym tak naprawdę jest zakupoholizm i kiedy możemy o nim mówić?

Dla wielu osób uzależnienie od zakupów to znak XXI wieku. Pokusa i potrzeba zrobienia zakupów, która prowadzi do tego, że kupujemy produkty i wybieramy usługi, których nie potrzebujemy i których zakupu w ogóle nie planowaliśmy. Niektórzy uważają, że zakupoholizm to forma rozładowania wewnętrznego napięcia i sposób na to, by redukować stres, frustrację czy problemy, smutek i niedowartościowanie. Zakupoholik traktuje zakupu jak terapię, ucieczkę przed szarą rzeczywistością. Nabycie nowego produktu takim osobom sprawia przyjemność, powoduje poprawę humoru, kompensację deficytów natury psychicznej.

Odczucia w trakcie zakupów

Jeśli ktoś robi zakupy najczęściej ma poczucie spełnienia, zadowolenia, pojawia się oznaka euforii. W perspektywie długofalowej może pojawić się poczucie winy, wstyd czy rozczarowanie, smutek, spadek samooceny, złość czy irytacja. Zakupoholizm nie będzie różnił się tak naprawdę od innych nałogów, jeśli o istotę działania na ludzką psychikę. Hazard, pracoholizm, seksoholizm czy narkomania – to wszystko ma podobny mechanizm działania na nasz organizm jak uzależnienie od zakupów.

Kiedy można mówić o zakupoholizmie?

Nie każdy konsument nawet taki, który nabywa wiele dóbr będzie od razu zakupoholikiem. Człowiek taki ma raczej tendencje do planowania wydatków, zakupy robi razem z bliskimi i rodziną. Tworzy się listę zakupów i ogranicza nieprzemyślane decyzje. Zakupoholizm to sytuacja, w której nie ma już tej kontroli nad ilością kupowanych dóbr, odczuwa się nieodpartą pokusą ciągłego robienia zakupów, które staje się dalej metodą na radzenia sobie ze stresem. Zakupoholizm jest zagrożeniem XXI wieku, gdy siła nabywcza konsumentów to nie tylko przeżycia w zakresie własnej psychiki, ale również krzykliwe hasła reklamowe, masowe wyprzedaże, promocje świąteczne, gratisy. To wszystko ma również wpływać na to, że będą rosły te odczucia zachęcające do kupowania. Zakupoholizm wzmacniany jest również przez elektroniczny pieniądz, który zawsze mamy pod ręką. Nie widzimy wydawanych pieniędzy i dlatego finansowe transfery w ramach naszego budżetu są w jakieś mierze odrealnione. Te wszystkie czynniki sprawiają, że mechanizmy, które mogą sprzyjać rozwojowi zakupoholizmu są coraz częściej zauważalne i sprawiają, że przy gorszym nastroju odwiedzamy kolejną galerię handlową i decydujemy się na zakupy.

W jaki sposób radzić sobie z zakupoholizmem?

Na początek będzie można myśleć o profilaktyce i w tym zakresie na początek robimy zakupy wyłącznie w oparciu o wcześniej przygotowaną dokładnie listę zakupową. Zamiast wielkich sklepów samoobsługowych wybieramy małe sklepiki osiedlowe albo delegujemy na zakupy inne osoby z rodziny. Oczywiście można również podejść do tego w sposób naukowy i zdecydować się na edukacje konsumencką przez specjalne książki na temat świadomego kupowania. Zajrzeć można do publikacji, które opisują jakie sztuczki marketingowe są wobec nas stosowane, by można było uodpornić się na ich działanie. Jeśli nałóg będzie nas coraz bardziej ogarniał to w tej sytuacji trzeba będzie udać się na terapię do wyspecjalizowanego ośrodka pomocy osobom uzależnionym. Można także zdecydować się na wizytę u psychologa, który będzie mógł nam pomóc sprawdzić jakie są podstawy tych patologicznych zachowań.