Sklepy internetowe coraz śmielej wkraczają w przestrzeń dotąd zarezerwowaną dla tradycyjnego handlu. Radzą sobie coraz lepiej i działają coraz częściej w obszarze specjalistycznych produktów.

Komfort zakupów i niższe ceny

Wydawałoby się, że tak wyjątkowe i drogie produkty jak zegarki nie mają prawa sprzedawać się w sieci. Zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie opowieści o oszustach i wysyłaniu cegieł zamiast zakupionego towaru. Nic bardziej mylnego. Sklepy internetowe z zegarkami mają się świetnie i z roku na rok zwiększają zasięg swojego oddziaływania. Ich popularność wynika w dużej mierze z większego komfortu robienia zakupów. Zegarek jest produktem nad którego zakupem zastanawiamy się długo. Porównujemy rozmaite modele i ich ceny. W sklepie stacjonarnym mamy na to maksymalnie kilkanaście minut, przy optymistycznym założeniu, że wiemy, o co chcemy spytać sprzedawcę. Internet pozwala nam nie tylko dowiedzieć się wszystkiego o danym produkcie, ale też jednym lub dwoma kliknięciami myszko dokonać porównania z innym modelem, a także wyszukać szybko tańszy jego odpowiednik. Nie do przeceniania jest też fakt, że zakupy w sklepie z zegarkami w sieci są po prostu tańsze. Modele zegarków w sklepie internetowym potrafią kosztować mniej o nawet trzydzieści procent niż te same produkty w sklepie stacjonarnym. Wynika to z oczywistego faktu, że sprzedawca w sieci ponosi mniejsze koszty utrzymania sklepu. Nie musi płacić za wynajem powierzchni handlowej ani zatrudniać wielu sprzedawców, a tym samym ponosić kosztów ich ubezpieczenia.

Większy wybór produktów

Kolejną zaletą sklepów internetowych jest dużo większy wybór produktów. W sklepie stacjonarnym sprzedawca musi posiadać oferowany produkt fizycznie. Oznacza to, że przed wystawieniem go na sprzedaż musi zainwestować swoje własne środki finansowe i zakupić w hurtowni dany model zegarka. Ten może się sprzedać lub nie. Sprzedawca internetowy może dokonywać inwestycji dopiero wtedy, kiedy jest pewny, że dany model zegarka właśnie znalazł nabywcę. Jego inwestycja jest krótkoterminowa i opiera się na praktycznie stuprocentowej gwarancji zwrotu. Tym samym może on w sieci wystawić większą liczbę modeli i tym samym zagwarantować nam większy wybór zegarków. Co więcej, jeśli w danym sklepie stacjonarnym nie znajdziemy określonego, szukanego przez nas zegarka, to jego poszukiwania w innym sklepie tego typu, oznaczają dla nas przemierzanie pół miasta. Sklepy specjalistyczne, inaczej niż w przypadku spożywczych punktów, oddalone są zazwyczaj od siebie, choćby po to, aby nie robić sobie wzajemnie konkurencji. W Internecie skorzystanie z usług innego sklepu sprowadza się do kilku kliknięć myszką.

Bezpieczeństwo

Mimo że obroty sklepów internetowych wzrastają z roku na rok, to nadal wielu konsumentów jest przekonanych, że zakupy w nich są ryzykowne. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedynie przed dokonaniem zakupu zapoznać się z regulaminem wybranego przez nas sklepu i poczytać opinie na temat tego konkretnego sprzedawcy. Jeżeli regulamin wzbudza zastrzeżenia, a prawo do odstąpienia od zakupu jest w naszej opinii niejasne, to rezygnujemy po prostu z zakupów w danym sklepie. Jeśli sprzedawca cieszy się w sieci złą sławą, a liczba negatywnych opinii wyraźnie przeważa nad tymi pozytywnymi, to poszukajmy innego sklepu, który gwarantuje nam bezpieczne zakupy. Sam proces zwrotu zegarka, jeśli będzie on wadliwy, bądź nie spełni naszych oczekiwań, jest natomiast taki sam jak w sklepie stacjonarnym. Jedyne, o co musimy zadbać, to zachowanie oryginalnej korespondencji ze sprzedawcą oraz dbałość o właściwe spakowanie przesyłki zwrotnej.