Ozonator powietrza to urządzenie, które w sztuczny sposób wytwarza ozon, czyli gaz o właściwościach oczyszczających powietrze i bardzo gwałtownym, szybkim działaniu. Ozon, czyli O3, ma właściwości utleniające i przekształca się w O2, dzięki czemu produktem ubocznym jego działań jest w żaden sposób nie groźny dla człowieka i otoczenia tlen. W naturalnych warunkach ozon pochodzi z działania promieni ultrafioletowych w stratosferze albo z wyładowań koronowych. Aby go uzyskać w sposób sztuczny, trzeba wykorzystać właśnie ozonator powietrza.

Ozonatory stały się popularnymi urządzeniami, które są wykorzystywane do dokładnego oczyszczania rożnego rodzaju pomieszczeń: domów, mieszkań, biur, hal itd. Takie oczyszczanie jest bardzo ważne, ponieważ służy zachowaniu zdrowia przez człowieka. Usuwanie grzybów, pleśni czy brzydkich zapachów sprawia, że przebywanie w pomieszczeniach staje się przyjemniejsze. Ponadto pomagają one osobom z alergiami, dla których bardzo istotne jest, aby pomieszczenie nie miało śladów po roztoczach i innych substancjach, powodujących uczulenia. Osoby z astmą też korzystają z ich zbawiennego wpływu na powietrze. Nowoczesne ozonatory powietrza pomagają także usuwać nieprzyjemne zapachy: dym papierosowy, zapachy odzwierzęce, spaleniznę. Sprawdza się również w przypadku wystąpienia pożaru – po pożarze wnętrza są przepełnione szkodliwymi wręcz zapachami, których trudno się pozbyć nawet ciągłym wietrzeniem. W takim wypadku koniczne jest użycie fachowego urządzenia.

Nie tylko domy czy biura są wnętrzami narażonymi na przenikanie zapachów i bakterii. Są nimi także samochody, gdzie często przewozi się zwierzęta, sprzęt albo też pali papierosy itd. Stosując właściwe urządzenia, można się zabezpieczyć przed zakażeniami i uprzyjemni się samą jazdę. Ozonowanie bardzo często przeprowadza się w szpitalach, co najpełniej przemawia za jego zaletami i korzyściami z wykorzystania go nawet w domu. Szpitale pełne są przeróżnych bakterii, a ozonowanie sprawia, że można się ich pozbyć na stałe, a tym samym zabezpieczyć przed szkodami.

Trzeba pamiętać, że własnoręczne sprzątanie, nawet jeśli zachodzi regularnie i jest dokładne, nigdy tak do końca nie usunie niebezpiecznych drobnoustrojów. Tylko i wyłącznie higieniczna czystość sprawi, że będzie się mieszkało dobrze i bez obaw o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Podobnie jeśli chodzi o miejsce pracy. Do tego, aby precyzyjnie pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń, należy wykorzystać specjalne urządzenia, które zrobią to profesjonalnie i stosunkowo szybko.