Wraz z momentem przyjścia na świat naszego dziecka, jako rodzice stajemy przed szeregiem różnych wyzwań związanych z zapewnieniem jak najlepszej opieki naszemu ukochanemu maleństwu. Jednym z tego rodzaju wyzwań – często niestety bagatelizowanym jest kupno zabawek, które umilą czas „młodemu człowiekowi”.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że dla tak małego dziecka zabawki są nie tylko narzędziami o charakterze czysto rozrywkowym, ale również stanowią niezwykle istotny element procesu edukacyjnego, na podstawie którego dziecko rozwija się tak a nie inaczej. Na rynku mamy obecnie całą masę najróżniejszych zabawek, jednak nie wszystkie posiadają wartość socjalizacyjną. Do takich możemy zaliczyć zabawki edukacyjne, które pobudzają szare komórki naszego dziecka sprawiając, że z pozoru zwykła zabawa staje się jednocześnie nauką – procesem stymulującym pracę mózgu, wspomagającym przyswajanie nowych bodźców, pogłębiającym wyobraźnię. Z punktu widzenia czysto psychologicznego zabawki edukacyjne są wręcz nieocenione, dlatego odpowiedni ich dobór może być dla naszego dziecka niesamowitą mobilizacją i zachętą do samodzielnego poznawania świata jak również analizowania zdobytych informacji, w oparciu o doświadczenie zdobyte w czasie niepozornej zabawy dzwoneczkiem, maskotką czy książeczką z odpowiednio dobranymi ilustracjami.

Otaczający świat jest dla małego dziecka swoistym poligonem doświadczalnym, a zabawki stanowią narzędzia obserwacyjne dzięki, którym może ten świat poznawać. Z doświadczenia wiemy, że im lepszymi (odpowiednio dobranymi – co nie oznacza wcale droższymi) narzędziami dysponujemy, tym wyniki badań będą dokładniejsze i bardziej owocne. Mały człowiek już od pierwszych dni swego życia jest właśnie swego rodzaju badaczem, obserwatorem zachodzących wokół zjawisk. Jeśli więc jako rodzice podsuniemy mu skuteczne „narzędzia badawcze” możemy być niemalże pewni, że wyniki jego obserwacji będą coraz to lepsze, co z kolei oczywiście w bardzo pozytywnym stopniu wpłynie na jego rozwój.