Każdy chyba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że surowce naturalne, z których obecnie wytwarza się energie elektryczną kiedyś się wyczerpią. Dotyczy to zarówno węgla, ropy naftowej czy gazu. A że ludzie konsumują energii coraz więcej, więc i te surowce naturalne wyczerpują się coraz szybciej. Jeżeli więc nie chcemy, aby za jakiś czas zabrakło nam energii elektrycznej, musimy zacząć wykorzystywać energię elektryczną z naturalnych źródeł energii.

Obecnie najczęściej do wytwarzania prądu ze źródeł naturalnych wykorzystujemy wodę, wiatr i promienie słoneczne. Są to źródła, które uzyskujemy „za darmo”, a co więcej, nic nie wskazuje na to, aby mogły one się wyczerpać. Jak więc je wykorzystać? Zacznijmy od wiatru. Coraz częściej możemy zauważyć ogromne wiatraki, które kręcąc się wytwarzają prąd. Prąd ten jest przesyłany kablami do odbiorców, którzy mogą go wykorzystać w dowolnym celu. I chociaż budowa takiego wiatraka do tanich nie należy, to jednak koszty te zwracają się dosyć szybko. Kolejnym źródłem energii jest woda. Aby uzyskać z niej prąd, należy „przepuścić” ją przez specjalne turbiny, które pod wpływem ruchu będą wytwarzać prąd elektryczny. A potem wytworzony prąd można już wykorzystać w naszych gniazdkach czy żarówkach. Ostatnim źródłem energii, zresztą wykorzystywanym coraz częściej, jest energia słoneczna. Za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych, promienie słoneczne są „wyłapywane”, a następnie zamieniane na prąd. Coraz częściej możemy zauważyć ogromne „pola” z takimi panelami, które potrafią zaopatrzyć w energię słoneczną niewielkie miasteczka. Co więcej, mogą one wytwarzać prąd nie tylko wtedy gdy świeci Słońca, ale wystarczy że jest jasno.

Co bardzo ważne, w ostatnich czasach pozyskiwaniem energii elektrycznej z alternatywnych źródeł energii nie zajmują się tylko duże firmy, ale nawet i małe indywidualne gospodarstwa domowe. Dlatego też coraz częściej obok domków jednorodzinnych widzimy niewielkie wiatraki, czy też panele fotowoltaiczne. Prąd z nich jest wykorzystywany przez ich właścicieli, a nadwyżki są sprzedawane do ogólnego użytku.