Jak budować swoją historię kredytową

0

W życiu każdego człowieka może zdążyć się sytuacja, gdy musimy pożyczyć pieniądze. Chcemy bowiem kupić samochód, wybudować dom, czy wziąć na raty jakiś sprzęt AGD. W związku z tym najczęściej idziemy do banku i tam składamy wniosek o kredyt. Jednakże obecnie nie wystarczą nam odpowiednie dochody i tzw „zdolność kredytowa”. A wszystko dlatego, że banki bardzo są zainteresowane naszą historią kredytową, czyli naszym aktualnym stanem zadłużenia a także historią spłat poprzednich pożyczek czy kredytów. Jeżeli mamy za dużo kredytów, lub poprzednie spłacaliśmy z opóźnieniem, uzyskanie pieniędzy może wiązać się ze sporymi kłopotami.

Ale skąd banki będą wiedzieć, jak spłacamy nasze zobowiązania? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W naszym kraju funkcjonuje Biuro Informacji Kredytowej, w której zapisywane są wszelkie nasze zobowiązania wobec banków czy SKOK-ów, a także informacje o tym, jak one są spłacane. Każdy bank ma po pierwsze obowiązek przesyłania tych danych do rejestrów BIK, ale w zamian za to, może każdego klienta sprawdzić. Należy więc zrobić wszystko, aby nasza historia kredytowa była jak najlepsza. Dzięki temu, nie będziemy mieli kłopotów z uzyskaniem kredytu w żadnym banku. A jak zacząć budować naszą historię kredytową? Sposobów jest kilka. Jeżeli dopiero zaczynamy ją budować, zacznijmy kupować coś na raty, złóżmy w banku wniosek o debet, czy o kartę kredytową z niskim limitem. Gdy już mamy jakieś zobowiązania, spłacajmy je w terminie, by nie „podpaść” bankom. W miarę możliwości spłacajmy zobowiązania wcześniej, co dla banków również jest niezmiernie ważne. Dzięki temu, banki będą coraz chętniej pożyczać nam pieniądze i to w coraz wyższych kwotach. Po jakimś czasie, nie będzie nawet problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego, a w tym przypadku jak wiemy w grę wchodzą zazwyczaj bardzo wysokie sumy.

Jeżeli więc myślimy o pożyczeniu pieniędzy, a nie mamy historii kredytowej, zacznijmy ja powoli budować. Dzięki temu, po pierwsze nie będziemy mieli problemu z uzyskaniem gotówki, a po drugie, bank może nam zaproponować lepsze warunki kredytowania. Albowiem dobry klient, obniża ryzyko kredytowe, przez co bank może nieco zejść ze swojej prowizji czy tez marży.

Share.

About Author

Mama trójki dzieci.

Comments are closed.