Ginekolog jest zwykle lekarzem medycyny, który specjalizuje się w chorobach narządów rodnych kobiet i zdrowia kobiet. Oznacza to, choroby macicy (macicy), jajowodów, jajników, szyjki macicy (otwarcie macicy), pochwy, sromu i (zewnętrzne narządy płciowe). Ginekolog specjalizuje się również w menstruacyjnych problemów, antykoncepcji, seksualność, menopauzy i bezpłodności. Wielu ginekologów zapewnia również system opieki prenatalnej oraz troszczy się o pacjentkę przez całe jej życie. Niektórzy ginekolodzy mogą świadczyć usługi podstawowej opieki zdrowotnej, w zależności od ich doświadczeń i szkoleń, które przeszli.

Wielu lekarzy wykonuje podstawowe badania ginekologiczne i zajmuje się pomaganiem kobietom. Większość kobiet powinna poddać się do corocznemu badaniu miednicy. Ginekolog zbada kobietę, sprawdzi stan jej zdrowia, zleci dodatkowe badania lub leczenie, jeśli takie jest konieczne. Ginekolog może mieć lepsze wyposażenie dostępne, aby zapewnić komfort badania i dbałość o zdrowie kobiety.

Czego należy szukać u ginekologa?
Ginekolog powinien być osobą, w której masz zaufanie i z którą czujesz się komfortowo. Ten lekarz powinien być odpowiednio dostępny w sytuacjach kryzysowych i być gotowy i chętny, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania, które zada pacjentka. Nawet jeśli twój ginekolog jest bardzo zajęty, powinieneś czuć, że potrafi odpowiedzieć na różne pytania. Pacjentka może spytać o wyniki, ich prawidłowość oraz zalecenia. Jeśli lekarza nie ma w weekend to pacjentka powinna zwrócić się po pomoc do lekarza pogotowia ratunkowego. Po powrocie lekarza można z nim skonsultować zapisane procedury. Pacjentka powinna zawsze pytać o zalecenia, leki, procedury, a lekarz powinien być gotów zaspokoić ciekawość pacjentka. Ważne są elastyczne godziny pracy lekarza, cena usług, dobre relacje lekarz-pacjent, zaufanie i szacunek do pacjentki. Lekarz powinien pomagać pacjentce i dbać o jej zadowolenie z usługi medycznej. Dobry ginekolog dba o zdrowie pacjentki i zawsze zachowuje tajemnicę lekarską. To, o czym się mówi w gabinecie lekarskim musi pozostać w ścianach gabinetu.