Słyszymy coraz częściej o tym, że na naszej emeryturze nie powinniśmy spodziewać się dużych pieniędzy uzyskiwanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak mówią specjaliści, za kilkanaście lat osoby które przejdą na zasłużoną emeryturę, będą uzyskiwać zaledwie 30% kwoty ostatniej pensji. Trzeba powiedzieć, że nie jest to jakaś bardzo wysoka suma, a przecież nasze życie na emeryturze nie będzie wcale tańsze o 70% w porównaniu z czasem gdy pracujemy.

Z czego to wynika? Przyczyn jest kilka. Jedną z nich są przyczyny demograficzne. Rodzi się w naszym kraju coraz mniej dzieci, a społeczeństwo powoli się starzeje. W związku z tym, coraz mniej Polaków pracuje i płaci składki emerytalne. Więc jeżeli nie ma w budżecie państwa składek emerytalnych, nie ma ich na wypłacanie emerytur. Więc ich wysokość stale się obniża. Na pewno duży wpływ na wysokość wpłacanych składem ma także fakt, że sporo osób w wieku produkcyjnym wyjechało do innych krajów i tam wpłacają oni swoje składki. Ostatnim powodem niskich emerytur jest fakt, że ludzie żyją coraz dłużej. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi każdej osobie płacić pieniądze dłużej, co także znacznie obciąża budżet tej instytucji. Aby więc na emeryturze godnie żyć, musimy starać się zabezpieczyć wcześniej. Należy po prostu oszczędzać pieniądze, inwestować je, by w przyszłości mieć wystarczającą ilość swoich środków, które będziemy mogli je wykorzystać. Należy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy to robić, tym po pierwsze odkładane pieniądze mogą być mniejsze, a po drugie uskładamy wyższą kwotę. Najlepiej, jeżeli nie będziemy odkładać pieniędzy do przysłowiowej skarpetki. Wtedy nasze pieniądze realnie tracą na swojej wartości, gdyż pożera je inflacja. Mamy bardzo dużo sposobów na oszczędzanie i realne pomnażanie pieniędzy. A jeśli sami nie wiemy jak to robić, zapytajmy o to specjalistów, którzy chętnie pomogą nam budować kapitał na naszą emeryturę.

Jeżeli więc chcemy żyć po zakończeniu aktywności zawodowej w stabilności finansowej, zacznijmy o tym myśleć już dzisiaj, Tylko wtedy nie będziemy martwić się, że może zabraknąć nam pieniędzy, gdy będziemy mieli bardzo dużo czasu na ich wydawanie.